TISKOVÁ ZPRÁVA
12. září 2022

Českou republiku bude letos na Oscarech reprezentovat historický snímek Il Boemo. V souvislosti s ohlášením nominace tvůrci představili také trailer k filmu

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby. Tento výpravný film zachycuje dobově i obsahově věrný příběh českého umělce, který se dokázal prosadit v konkurenci italských skladatelů a vystoupat až na samotný vrchol tehdejšího operního světa.

„Nominace mezi nejlepší zahraniční snímky je oceněním vykonané práce a také vzrušující nadějí na nová dobrodružství. Skrývá v sobě příležitost představit Josefa Myslivečka americkému publiku a velmi nám pomůže v našem úsilí navrátit jej na světové operní scény. Řadu akademiků neznám osobně, ale vážím si jejich práce, další znám dlouhá léta, někteří byli mými spolupracovníky, spolužáky nebo přáteli. To, že tato pestrá odborná společnost dala hlas našemu filmu a Josefu Myslivečkovi, mi dělá vekou radost a jsem jí za to vděčný,“ dodává Petr Václav, režisér a scénárista snímku.  
V titulní roli se představí Vojtěch Dyk, který popsal svou filmovou postavu těmito slovy: „Josef Mysliveček byl podle mě velmi ambiciózní člověk, který ale nikdy nepřekračoval hranice lidskosti. Byl jedním z mála, kteří hudbou žili opravdu naplno – od rána, do večera."

Světová premiéra snímku Il Boemo proběhne 19. září na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu, kde je zařazený do hlavní soutěže o Zlatou mušli. Českým divákům se pak představí 20. října.
Souběžně s uvedením do českých kin se v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci v Praze otevírá i výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Návštěvníkům představí život a tvorbu tohoto hudebního velikána. Nabídne k poslechu a shlédnutí několik filmových árií v provedení světových operních hvězd a také kostýmy z filmu.
Vernisáž bude spojena s křtem knihy Josef Mysliveček od muzikologa Daniela E. Freemana, jenž se jako odborný poradce podílel i na vzniku filmu.

Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci společností Mimesis Film, Dugong Films, České televize – TPS K. Ondřejkové, sentimentalfilmu, Libora Winklera a postprodukčního studia Magic Lab. Jeho vznik podpořily Státní fond kinematografie, Prague Film Fund, Plzeňský kraj, Jihomoravský nadační filmový fond, Slovenský audiovizuální fond a Filmová nadace. Film získal záštitu ministra kultury, stejně jako primátora a radní pro kulturu hlavního města Prahy.
Se svým rozpočtem 138 milionů Kč je Il Boemo jedním z nejnákladnějších domácích filmů.


Odkaz na oficiální trailer najdete zde:
https://youtu.be/mHo4p81xABQ

ILBOEMO

V kinech od 20. 10. 2022