ILBOEMO

Historický film o nejslavnějším českém umělci 18. století

Kdo byl

Josef Mysliveček zvaný IL BOEMO?

A jaké tajemství se skrývá za jeho oslnivým úspěchem a následným zapomněním?

O filmu

Film IL BOEMO vypráví o úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka, jeho jedinečném talentu, ale také úsilí, které věnoval své hudbě až do vlastního konce.

Vtahuje nás do světa neobyčejného člověka, který jde za svou touhou, za opravdovou vnitřní a neuhasitelnou nutností tvořit. Do světa, v němž se práce plná dobrodružství a vášní prolíná s intimním životem milostných pletek a vztahů k mocným, kteří rozhodují o jeho uměleckém osudu.

IL BOEMO je také příběh o tom, nakolik samotné nadání a pracovitost nemohou uspět, pokud nejsou spojeny s notnou dávkou štěstí. Zachycuje příběh ambiciózního hrdiny, jeho života a světa tehdejší doby. Napínavě a s humorem precizně vykresluje komplexnost lidských charakterů a společenských vazeb.

Osud pražského rodáka, který zažil svůj umělecký rozmach mezi Neapolí, severní Itálií a Mnichovem nám pomáhá pochopit kulturní provázanost evropského kontinentu, jeho pestrou jednotu, společné kořeny i dědictví, ze kterého můžeme čerpat inspiraci.

V překotně se měnícím světě je nám tohoto příběhu třeba: navrací nás do osmnáctého století, aby nám pomohl pochopit, kdo jsme, jak zacházíme s naší minulostí, a o jaké pocity a hodnoty bychom měli pečovat v budoucnosti, která nás čeká.

Scénář a režie
Petr Václav
Kamera
Diego Romero
Výtvarnící
Irena Hradecká a Luca Servino
Dirigent, hudební poradce
Václav Luks
Orchestr
Collegium 1704
V titulní roli
Vojtěch Dyk
Sólisté:
Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi
Hrají
Elena Radonicich, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Frederica Vecchio 
a Karel Roden
Producent
Jan Macola — Mimesis Film
Koproducenti
Marco Alessi — Dugong Film
Marek Urban — sentimentalfilm
Česká televize
Libor Winkler
Magiclab
S podporou

Josef Mysliveček

(1737—1781)

se vzepřel vůli své rodiny. Odmítl život mlynáře, opustil Prahu, vydal se do Benátek, aby se stal operním skladatelem. Po několika nuzných rocích v republice na laguně dostává od života téměř vše, po čem snil: hvězdnou kariéru, peníze, úspěch u veřejnosti slunné Itálie. 

Je vzorem i pro mladého Mozarta, který také touží získat na Apeninském poloostrově operní zakázky a vést podobně svobodný život jako tento nezávislý předchůdce romantických umělců, který́ není připoután k žádnému dvoru, k žádnému pánovi, cestuje od Severu k Jihu, pracuje s nejslavnějšími pěvkyněmi a pěvci své doby. Zakázka stíhá zakázku. Mysliveček žije coby vážený a nezávislý služebník v blízkosti šlechty, kde také potkává velkou a nešťastnou lásku. Na svých cestách celou zemí se ovšem také pohybuje v mizerných hostincích a nebezpečných doupatech.

Hráč a milovník žen je dostižen syfilidou. Snaží se ji marně utajit historkou o nehodě kočáru. Nemoc a morální odsouzení společnosti jej postupně izolují od přátel a známých.Se svým neštěstím však svádí odvážný, trpělivý a pokorný boj. Svou zohavenou tvář nakonec musí skrývat pod maskou. Umírá v Římě. Sám, zadlužený u banky pro chudé. Dříve než jej zničil strmý pád, vytvořil mimořádné dílo, které k nám promlouvá s neobyčejnou silou ještě po 250 letech.

Petr Václav

Scénář a režie

je absolventem pražské FAMU. Za film Paní Le Murie, který získal Hlavní cenuza dokumentární film na Festivalu filmových škol v Mnichově, byl také navržen na studentského Oscara. Jeho celovečerní debut Marian získal v roce 1996 řadu cen v zahraničí, mj. Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu, cenu za režii v Angers, Belfortu, Teheranu, Bratislavě… a byl nominován na Českého lva.

Jeho další film Paralelní světy byl finalistou scénáristické soutěže NHK Award — Sundance a byl promítán v soutěžní sekci festivalu v San Sebastian. Film Cesta ven byl uveden v roce 2014 na Filmovém festivalu v Cannes, v sekci ACID a stal se tak po 23 letech první českou premiérou na tomto nejvýznamnějším filmovém festivalu. Byl oceněn sedmi Českými lvy, včetně kategorií nejlepší film, scénář a režie.

Drama Nikdy nejsme sami (2017) získal diváckou cenu Tagesspiegel Award na Festivalu Berlinale a cenu za umělecký přínos na MFF v Káhiře. Dokumentární film Zpověď zapomenutého získal cenu Fipa d’or na Festivalu v Biarritzu. Zatím poslední Václavův počin, roadmovie Skokan, vstoupil do českých kin v červnu 2017.

Vojtěch Dyk

Josef Mysliveček

Český herec a hudebník, studoval na pražské DAMU, obor činohra. V rámci svého prvního účinkování na prknech Národního divadla se představil skvělým ztvárněním hlavní postavy v klasickém díle Radúz a Mahulena (režie Antonín Pitínský).

Mezi jeho další úspěšné divadelní působení lze jistě zařadit i vystupování na scéně dalších dvou menších divadel, Divadlo v Dlouhé a divadlo La Fabrika. Do širšího diváckého povědomí se dostal díky svému účinkování v TV seriálech Letiště a Velmi křehké vztahy, ale také především jako frontman hudební skupiny Nightwork.

V současné době objíždí koncertní šňůru s brněnskou skupinou B-Side Band. Vojtěch Dyk se řadí k hercům s největším komerčním potenciálem v České republice. Film Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení, kde Vojtěch účinkoval jako představitel hlavní role, zhlédlo více než 1,2 mil. diváků a také další jeho působení ve fi lmové pohádce Jana Svěráka Tři bratři zhlédlo více jak 670 000 platících diváků.

Filmová kritika velmi pozitivně ocenilajeho účinkování ve filmech Na střeše (režie Jiří Mádl) a ve fi lmové sérii HBO Terapie. Za hlavní roli v muzikálu Legenda Sherlock Holmes v pražském Karlíně byl v roce 2019 oceněn Cenou Thálie.

Digero Romero

Kamera

Španělský kameraman Diego Romero natáčel hrané i dokumentární filmy v celé řadě zemí světa. Dlouhodobě spolupracuje s režisérem Robertem Minervinim. Jejich film The Other Side (2015) zaujal diváky soutěžní sekce Un Certain Regard na Festivalu v Cannes, zatímco snímek What You Gonna Do When The World Is On Fire (2018) získal čtyři ocenění na Festivalu v Benátkách.

Václav Luks

Dirigent, hudební poradce

Zakladatel pražského barokního orchestru Collegium 1704 studoval na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji. Významně se zasloužil o renesanci díla českých skladatelů Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka. S Collegiem 1704 se rychle prosadil mezi elitními světovými orchestry věnujícími se interpretaci hudby 17. a 18. století.

Pravidelně hostují na prestižních evropských festivalech jako je Salzburger Festspiele, Bachfest Leipzig, Chopin Festival Varšava, Lucerne Festival, Oude Muziek Utrecht, Händel-Festspiele Halle nebo významných koncertních a operních domů — Opéra Royal de Versailles, Wiener Konzerthaus, Berliner Philharmonie, Elbphilhamonie Hamburg, BOZAR v Bruselu ad.

V letech 2009—2018 Václav Luks s Collegiem 1704 realizoval 3 evropské operní projekty — Händelovu operu Rinaldo (2009—2014 ND Praha, Versailles, Caen, Rennes, Lucemburk), novodobou premiéru opery Olimpiade Josefa Myslivečka (2013—14, ND Praha, Caen, Dijon, Lucemburk), nominovanou na International Opera Awards a novodobou premiéra Vivaldiho opery Arsilda (2017—2019 SND Bratislava, Versailles, Caen, Lille, Lucemburk). Václav Luks a Collegium 1704 jsou v sezónách 2018—21 residenčními umělci Opéra Royal & Chapelle Royale de Versailles.

Jan Macola

Producent

Po studiu mezinárodních vztahů na FSV UK nastoupil Jan Macola v roce 2006 do společnosti Barrandov Studio. V té působil až to roku 2011 na pozici Marketing Manager a poslední dva roky i jako Head of Development and Coproductions. To mu umožnilo se podrobně seznámit s praxí českého a mezinárodního filmového financování. V roce 2012 založil Jan Macola vlastní produkční společnost Mimesis Film.

Jeho první producentský počin film Cesta ven vznikl ve spolupráci s režisérem Petrem Václavem a po uvedení na filmovém festivalu v Cannes v sekci ACID získal řadu ocenění, včetně sedmi Českých lvů, mj. za nejlepší film udělovaný producentovi filmu. Jejich dalším společným filmem bylo drama Nikdy nejsme sami. Film byl vybrán na festival Berlinale, kde získal divácké ocenění za nejlepší film v sekci Forum.

Vedle hrané tvorby se Jan Macola věnuje i dokumentárním filmům. V roce 2017 získal společně s režisérem Miroslavem Jankem Českého lva za Normální autistický film. Jeho dalšími producentskými počiny jsou dokumenty Na Sever, Zpověď zapomenutého nebo V Mosulu. V roce 2016 Jan Macola společně s jeho ženou Alžbětou zrekonstruoval a znovuotevřel vršovické Kino Pilotů a založil distribuční společnost Pilot Film. Jan Macola je členem České filmové a televizní akademie a mezinárodní asociace ACE Producers.

ILBOEMO

V kinech od 21. 7. 2022